Tipy na výlet

Pelhřimov - město rekordů - 19 km

Muzeum rekordů a kuriozit, Dům dobrých dnů - expozice „Stavby ze sirek“, Muzeum strašidel, Síň Lipských, Muzeum Vysočiny, Vyhlídková věž sv. Bartoloměje, Galerie M, kostel Sv. Víta.

 

Telč - 25 km

Zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.V historickém jádru města nalezneme Státní zámek v renesančním stylu s rozlehlým parkem a zahradou s arkádovou kolonádou, Galerii Jana Zrzavého, Muzeum Vysočiny, Farní kostel sv. Jakuba i kostel sv. Ducha s románskou věží. Typické trojúhelníkové náměstí je lemované měšťanskými domy s renesančními štíty a podloubími.

 

Jihlava - 28 km

Zologická zahrada (více než 100 druhů exotických zvířat) s unikátním komplexem afrických chýší a dětským koutkem s množstvím atrakcí, aquapark Vodní ráj, katakomby, Muzeum Vysočiny, vyhlídková věž kostela sv. Jakuba, židovský hřbitov, množství kostelů i galerií.

 

Křemešník - 15 km

Poutní místo - nejvyšší vrchol pelhřimovského okresu. Je zde kaplička s periodickým pramenem, kde se zjara a na podzim objevuje lehce radioaktivní pramen s lečivým účinkem. Na vrchol vede křížová cesta, na jejímž konci je barokní kostel Nejsvětější Trojice. Z rozhledny Pípalka budete mít nádherný výhled do okolí, v případě příznivého počasí lze dohlédnout až ke Krkonošům.

 

Roštejn - 15 km

Gotický hrad, jehož dominantou je vysoká sedmiboká věž, se nachází na skalnatém vrchu uprostřed jihlavských lesů. V 16. století byl renesančně upravený na lovecké sídlo. V interiérech můžeme vidět unikátní nástěnné malby, dobový nábytek, expozice porcelánu, cínu, řezbářství, kamenictví a lovectví.

 

Kamenice nad Lipou - 20 km

Původně gotický hrad ze 13. století byl postupně přeměněn na renesanční zámek. Je zde možné navštívit expozici hraček z konce 19. a z 20. století,  kované železné práce i expozici o dějinách města „Muzeum pro všechny smysly“. V jižním křídle zámku sídlí Městské muzeum. V zámeckém anglickém parku roste památná lípa, jejíž stáří se odhaduje na 700 let.

 

Žirovnice - 14 km

Na zámku s unikátní freskovou výzdobou z 15. století můžeme shlédnout historické nábytkové interiéry, zámeckou věž s hladomornou i expozici výroby perleťových knoflíků. V zámeckém sklepení je k vidění výstava historických šicích strojů. Jedno křídlo zámku je věnováno současnému modernímu umění.

 

Jindřichův Hradec - 33 km

Státní hrad a zámek nabízí dvě prohlídkové trasy a prohlídku Černé věže. Ve městě můžete navštívit také muzeum Jindřichohradecka i Národní muzeum fotografie. K vidění je zde i   největší mechanický betlém na světě. Každoročně zde můžete navštívit např. festival Folková Růže.

 

Červená Lhota - 37 km

Renesanční vodní zámek patří mezi nejromantičtější památky v Jižních Čechách.. Návštěvníci si mohou prohlédnout 14 pokojů z doby knížete J. A. Schönburg - Hartensteina, hostinské pokoje a také reprezentační pracovnu. V přilehlém parku najdete, kromě různých druhů dřevin, kostelík Nejsvětější Trojice, přestavěný na rodinnou hrobku. Probíhají zde prázdninové víkendové pohádky.

 

Třebíč - 55 km

Město na jihozápadní Moravě je plné církevních památek mimořádného významu. Za návštěvu stojí židovská čtvrť (najdete tu např. budovu radnice, školy, rabinátu a chudobince), židovský hřbitov i románsko-gotická bazilika sv. Prokopa, - památky, které byly zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Třebíčský židovský hřbitov se zhruba 3000 kamennými náhrobky dnes patří k nejzachovalejším a nejlépe udržovaným židovským hřbitovům u nás.